Codzienny rytm dnia wg Ajurwedy

blog

joga i zdrowy tryb życia / blog 166 Views

zdrowe życie, ajurweda, dosze

fot. Bartek Korpacz

Ajurweda to wiedza o życiu, odnosząca się do prawidłowych i szkodliwych sposobów życia, mówiąca jak osiągnąć szczęście i wyjaśniająca jak powstaje nieszczęście.

                                                                                                     (Caraka Sutra Sthana 1:41)

Codzienny rytm dnia wg Ajurwedy

Istotą prawidłowego  funkcjonowania  organizmu, bez względu na Twoje prakriti, jest utrzymywanie regularności rutyny codziennej.

Jeśli chcesz zrobić pierwszy krok w kierunku ajurwedy to właśnie zacznij od przeanalizowania jak wygląda Twoje życie; o której godzinie wstajesz i kładziesz się spać, czy zawsze o tej samej porze, w jakich godzinach jadasz posiłki, jeśli praktykujesz jogę, czy robisz to o stałej porze.

Regularność ma ogromny wpływ na ogień trawienny, a ten z kolei na ojas – energię życiową.

Zrównoważenie ognia trawiennego (agni) jest bardzo istotne, ponieważ dzięki niemu powstaje substancja odżywcza (ahara rasa), tkanki (dhatu) oraz odpady przemiany materii (mala).

Regularność to pierwszy krok do ustabilizowania ognia trawiennego.

Bez względu na to jakie jest Twoje prakriti (test znajdziesz tutaj) konkretne dosze czyli energie biologiczne dominują w określonych porach w ciągu doby. Dopasowując swój rytm dnia do poszczególnych doszy zaczniesz zauważać logikę i sens tej zależności. Utrzymując rutynę przez dłuższy czas, zaczniesz odczuwać większe połączenie z naturalnym rytmem ziemi, większą energię, lepsze trawienie i  związane z tym poczucie zadowolenia.

Co zwiększa ojas (energię życiową):

 • właściwie dobrana dieta do danej konstytucji
 • jedzenie sattwiczne (lekkie)
 • regularność posiłków
 • stosowanie ziół
 • spokojny stan umysłu

Co obniża ojas (energię życiową):

 • szkodliwa dieta
 • głodzenie się lub restrykcyjna dieta
 • nadmierna aktywność seksualna
 • tamasowe, ciężkie jedzenie
 • nadmierna aktywność fizyczna
 • zaburzenia snu
 • nieregularny tryb życia

Rutyna dnia codziennego dla każdego

Energia doszy Vata – przejawia się w godzinach: 2:00- 6:00 oraz  14:00-18:00

Co to oznacza? Oznacza to, że mamy w tym czasie skumulowanie energii ruchu, lekkości, przestrzeni . Możemy zauważyć, że jeśli zdarza nam się obudzić w nocy, ok godz. 2:00, mamy kłopot z zaśnięciem.

Najlepsze godziny do wstania z łóżka to właśnie okolice 5:00 – 6:00, kiedy nadal jesteśmy w energii Vaty. W tym czasie wstaje nam się lekko, a przynajmniej szybciej możemy się rozruszać. Mamy wrażenie jakby wszystko płynęło rytmicznie i z energią.

Godziny popołudniowe 14:00-18:00 to najlepszy czas na spacery, ruch i przebywanie na  świeżym powietrzu.

Energia doszy Kapha – jest bardziej aktywna między 6:00- 10:00 oraz 18:00- 22:00

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się pospać dłużej i wstać ok. godziny 9:00, czy jesteś w stanie przypomnieć sobie ten stan? Energia Kaphy to energia która oznacza pewną powolność i ciężkość, potrzebna dla naszego rytmu ale nie w momencie kiedy otwierasz rano oczy. Kiedy wstajesz później masz wrażenie, że wszystko toczy się bardzo wolno, nie możesz się za bardzo pozbierać, brakuje energii do działania i nagle nastaje wieczór, a Ty nie wiesz jak to się stało.

Wieczorem energia Kaphy jest aktywna do ok. godz. 22:00, więc dobrze w tej energii położyć się do snu. Za rogiem czai się Pitta, która już tylko czyha aż przedłużysz wieczorną aktywność do godziny 23:00 i da Ci dodatkowy zastrzyk energii, który może Cię potrzymać aż do 2:00 w nocy. Tak więc dobra rada dla Twojego zdrowia:  kładź się spać z Kaphą.

Energia doszy Pitta –  jej aktywność przypada na godziny: 10:00-14:00 oraz 22:00-2:00

Między 10:00 a 14:00 jest dobry czas na działanie, kreowanie, tworzenie, pracę. I w tych godzinach jesteśmy najbardziej wydajni, bo wspiera nas Pitta. Dobry czas na główny i największy posiłek to 12:00-14:00. Słońce jest wówczas najwyżej, nasz ogień trawienny najsilniejszy, a w związku z tym zachowując zasady żywienia zgodne z ajurwedą, możemy spodziewać się dobrego trawienia i poczucia szczęścia.

Ajurweda zaleca jedzenie posiłków na świeżym powietrzu, w słońcu, więc korzystajmy z dobrego czasu, jak tylko nadarzy się możliwość.

SŁOWNICZEK

prakriti – konstytucja biologiczna, niezmienna od urodzenia

ojas – energia życiowa, siła życiowa

sattva – jedna z trzech gun, oznaczająca czystość , dobroć, spokój, równowagę

tamas – jedna z trzech gun, oznaczająca inercję, ciężkość, ignorancję

Artykuł Codzienny rytm dnia wg Ajurwedy pochodzi z serwisu Joga | Zdrowie | Uważność | Styl Życia - Bosonamacie.pl.

Comments